понедељак, 22. јун 2015.

Огледни час: енглески језик и музичка култура

Musical instruments

Апстракт

Наставница енглеског језика Весна Тутуновић и учитељица Слађана Лалић одржале су  крајем априла интердисциплинарни час са ученицима 4/1 одељења повезујући елементе музичке културе и енглески језик.

Циљ часа био је да ученици науче да препознају инструменте на основу слике и звука,  да науче како се инструменти деле као и шта је то симфонијски оркестар. Уз то, требало је научити називе  и поделе инструмената и на енглеском.
У уводном делу часа учитељица је пуштала снимке на којима су се могли чути неки инструменти. Задатак ученика је био да погоде о ком инструменту је реч, а потом би видели и како тај инструмент изгледа. Свако је поделио оно што зна у вези са датим инструментом-како производи звук, од чега се прави, којој групи припада итд. 


Задатак је потом био да неке од назива науче и на енглеском. Ученици су уочили да су називи великог броја инструмената слични са називима у српском, јер су у оба језика дошли из неких других језика. Ученици су увежбавали називе отварајући поља и погађајући који инструмент се крије. Када су научили како се групе инструмената кажу на енглеском, могли су у пару да разврставају инструменте који су били написани на папирићима. Гледали су филм у коме су четири особе говориле о инструментима које свирају. Пре филма деца су пробала да погоде о којим инструментима је реч. У игри пантомиме задатак је био да „свирају“ неки инструмент док остали погађају. На крају су научили и како се на енглеском језику кажу особе које свирају неке инструменте-пијаниста, виолиниста, итд.

Учитељица је потом са ученицима разговарала о томе шта је симфонијски оркестар. Гледајући слику једног симфонијског оркестра ученици су научили који инструменти се могу наћи у једном симфонијском оркестру, а који не. Ученици су научили шта је то прва виолина, по ком инструменту се усклађују остали инструменти итд.

На крају су две ученице приредиле мини концерт-Анастасија Стевановић свирајући на виолини и Нина Павловић свирајући фрулу. Час је пратила преко Skype-a и њихова другарица Нађа Новаковић.





четвртак, 26. фебруар 2015.

Огледна активност: енглески језик

Квиз поводом Европског дана језика

Апстракт

Поводом Европког дана језика 26. септембра одржано је неколико радионица на тему страних језика. Ученици свих одељења четвртог разреда учествовали су у једној од радионица која је била у форми квиза. Ученици су се такмичили у познавању чињеница о језику истовремено учећи неке нове занимљивости што је био стварни циљ квиза. Тако су покушавали да погоде колико има језика у свету, научили су шта је то есперанто као и да језици могу бити мртви. Покушавали су да погоде из којих језика потичу неке речи нашег језика и слично. Нарочито им је било занимљиво да погађају који језик чују. Такмичење и победник су били у другом плану јер су сви на крају били богатији за нова сазнања. 


Огледна активност: енглески језик

Радионица шпанског језика поводом Европског дана језика

Апстракт


Поводом Европског дана језика, који се одржава 26. септембра 2014. године, у школи су одржане радионице за млађе и старије ученике. Циљ радионица био је да ученици размене мишљења о значају учења страних језика, да провере знање о језицима у свету, чују неке нове занимљивости, као и да науче пар речи неких других језика које нису имали прилике да уче до сад.

Радионица за ученике 3. разреда била је на шпанском језику. Радионицу су водиле наставнице енглеског језика Бојана Никић и Весна Тутуновић. Ученици су разговарали о томе где се све говори шпански језик, разменили по неку реч шпанског коју су већ чули и научили пар основних речи овог језика. Најпре су научили да се поздрављају, да се представе, потом су учили да броје, и на крају су учили једну песмицу на шпанском језику. Све је ово ученицима било забавно јер су учили нешто потпуно ново и на другачији начин.  

среда, 25. фебруар 2015.

Огледни час: историја

Употреба веб алата (мапа и временских оса) у настави историје 

Апстракт

У одељењу VIII/2 одржан је 5. децембра 2014. године  час у којем су ученици упознати са веб-алатима који се могу користити за презентовање историјских садржаја и кроз које се лакше може стећи увид у глобалне историјске догађаје као што је Први светски рат. Коришћени су алати Umapper у којем је дат приказ догађаја током Првог светског рата, аутора Иване Цмиљановић Косовац и MyHistro у којем је приказан прелаз преко Албаније, креиран од стране Сандре Радовановић. Оба рада су настала у оквиру Пројекта од националног значаја ,,Школски календар сећања''. 

Када су ученици упознати са могућностима презентованих алата, добили су од Светлане Петровић, наставника историје,  временску осу са важним годинама. Задатак је био да попуне осу користећи приказе догађаја на веб-алатима и на тај начин науче више о Првом светском рату. 

Припрема

Линк ка припреми

среда, 18. фебруар 2015.

Огледна активност: ЧОС

Осликавање завеса


Апстракт

12.12.2015. приказан је пример добре праксе, између два одељења IV1 (Слађана Лалић) и IV6 (Марјана Остојић). Организовано је међуодељенско дружење и сарадња: „Осликавање завеса“, час одељењске заједнице.

Ученици су једва чекали да покажу шта воле да раде, боје и детаље на завесама су одабрали према својим интересовањима и афинитетима. Бојили су завесе и украшавали учионицу и то са великим уживањем и задовољством.
Били су узбуђени и са нестрпљењем очекивали да виде резултат њиховог заједничког рада.  Било је ово једно лепо искуство за све нас и за ђаке и за учитеље. Час су посетиле учитељице, наставница енглеског и педагог школе.

Припрема

Линк ка припреми

петак, 13. фебруар 2015.

Огледни час: географија, историја и руски језик

Први светски рат

Апстракт

У кабинету руског језика одржан је интердисциплинарни час Први светски рат 1914-1918. год. на Балканском полуострву у реализацији наставника географије-историја Радмиле Бабовић и наставника руског језика Љиљане Вићентијевић. Ученици су уз помоћ слика, паноа и  кроз  презентацију представили истраживачки рад који су радили у групи. Кроз овај пројекат ученици су уочили и схватили узроке и последице великог рата како на нашем тлу тако и на светском нивоу. 




уторак, 10. фебруар 2015.

Огледни час: српски језик

Живот и дело Душана Радовића


Апстракт

У школској библиотеци, учитељица Мирјана Јовановић и библиотекар Снежана Драгичевић реализовале су  час Живот и дело Душана Радовића у одељењу 3-2.  Ученици су се кроз асоцијацију, презентацију  и квиз упознали са живот и делом Д. Радовића. Чули су глас Д. Радовића из емисије „Београде, добро јутро“, гледали део из емисије „Полетарац“... Час је био веома занимљив и сви смо уживали. 

Презентација коју смо користили на часу настала је у оквиру пројектне наставе „У част Душана Радовића“ коју су реализовале учитељица Александра Ивезић  и библиотекар Снежана Драгичевић 2013. године.

Припрема

Линк ка припреми

субота, 7. фебруар 2015.

Огледни час: српски језик и историја

Песме косовског циклуса


Циљеви:   

  • Сагледавање књижевности косовског циклуса кроз историјски контекст;
  • оспособљавање ученика за компаративни приступ обради дела;
  • упознавање са књижевним делима кроз историјски приказ епохе и историјских личности;
  • ученици самостално размишљају, закључују, истражују;
  • уче се систематичности у процесу савладавања градива из књижевности;
  • активно учествују у интерпретацији дела и систематизацији наученог;
  • развијају љубав према књижевности, епској поезији косовског циклуса и историји;
  • кроз рад у групама, ученици се измештају из свакодневне рутине учења;
  • међусобно се упознају и уче да сарађују у условима које намеће рад у групи;
  • прихватају туђе мишљење, предлоге, идеје;
  • равноправно деле активности и рад на задатку;
  • уче се толеранцији и поштовању другог.

Припрема: